Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Szkoda całkowita, a naprawa samochodu – co należy wiedzieć?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Każdy, komu przydarzyła się kolizja lub wypadek drogowy, na pewno miał do czynienia z likwidacją szkody. w jej kontekście bardzo często pojawia się określenie szkody całkowitej pojazdu. Co to takiego?

Ubezpieczyciele chętnie stosują decyzję o szkodzie całkowitej, która oznacza, że koszt naprawy przekracza wartość pojazdu. I tutaj należy wyjaśnić dwie rzeczy, a mianowicie szkodę całkowitą przy naprawie samochodu z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku oraz AC właściciela pojazdu.

Szukasz dla siebie dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawdź oferty na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/szkoda-calkowita-z-oc-i-ac.

Powypadkowa naprawa samochodu osobowego a pojęcie szkody całkowitej

Twoje auto uległo uszkodzeniu z winy innego kierowcy, zatem będziesz je naprawiać z jego polisy OC. Co w takim przypadku? Kiedy ubezpieczyciel będzie mógł zastosować szkodę całkowitą? Wtedy, jeśli koszt naprawy przekroczy wartość pojazdu  sprzed kolizji lub wypadku. Przykładowo, jeśli miałeś auto warte 30 tysięcy złotych i inny kierowca je uszkodził, ubezpieczyciel ma obowiązek zapłacić za bezgotówkową naprawę samochodu do wartości 30 tysięcy. Jeżeli jednak warsztat oszacuje, że za naprawą samochodu będą szły większe wydatki, przekraczające 30 tysięcy, ubezpieczyciel może uznać szkodę całkowitą. Co wtedy? Wypłaci Ci brakującą część pieniędzy pomiędzy wartością wraku, a tym ile Twoje auto było warte przed wypadkiem. Jeśli uszkodzony samochód jest wart 10 tysięcy (czyli za tyle możesz go sprzedać), od ubezpieczyciela otrzymasz jeszcze 20. A co jeżeli nie uda Ci się sprzedać uszkodzonego samochodu? Wtedy to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek odkupić go od ciebie za tę cenę.

A co, jeśli pojazd posiadał ubezpieczenie OC i AC…

… i właśnie z ubezpieczenia AC chcesz wykonać naprawę? Powodów może być wiele, np. zbyt długi proces likwidacji z OC sprawcy. W takim przypadku trzeba uważać na jedną, ale bardzo ważną rzecz. O ile zasada działań ubezpieczeń OC regulowana jest odgórnie ustawą, o tyle warunki ubezpieczeń AC indywidualnie określają ubezpieczyciele. I tu jest haczyk, ponieważ oni sami mogą określać granicę szkody całkowitej, wynoszącą np. 80 lub 60 procent wartości pojazdu.

Więcej przydatnych informacji o ubezpieczeniach znajdziesz na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Czy ubezpieczyciele muszą się liczyć z poniesionymi wydatkami naprawy pojazdu?

Zdecydowanie tak. Będąc poszkodowanym, który zdecydował na naprawę auta z ubezpieczenia OC sprawcy, ubezpieczyciele muszą zapłacić nie tylko za technologiczną naprawę auta, ale również pokryć inne wydatki, związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu.

Co robić, aby otrzymać pełne odszkodowanie za naprawę auta?

Jeżeli masz wątpliwości czy otrzymałeś pełną wartość odszkodowania, możesz skontaktować się ze specjalistami od dochodzenia odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.

Ten artykuł także może Cię zainteresować: https://www.studentka.pl/s/10/6443-Studentka-newsy/5548477-W-jaki-sposob-mlody-kierowca-moze-oszczedzic-na-ubezpieczeniu-OC.htm.

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy