Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kradzież pieniędzy z konta – co robić?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Jeśli podejrzewasz lub masz dowody na kradzież pieniędzy z konta, możesz domagać się od banku zwrotu utraconych środków. Aby jednak tak się stało, powinieneś znać swoje prawa i procedury postępowania. Co robić w przypadku kradzieży?

Jak przebiega kradzież pieniędzy z konta?

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Fundację Polska Bezgotówkowa, w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 460 mln transakcji bezgotówkowych.Popularność takich form płatności przyciąga uwagę wielu cyberprzestępców, którzy opracowują coraz nowsze metody ataków. Do najczęstszych należą:

Co zrobić, gdy padniesz ofiarą kradzieży pieniędzy?

Jeśli padłeś ofiarą kradzieży pieniędzy z konta ważne jest, aby podjąć szybkie działania w celu ochrony swoich finansów i rozwiązania tej sytuacji. W pierwszej kolejności powinieneś powiadomić swój bank o zaistniałym zdarzeniu. Pracownik instytucji finansowej będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki, takie jak zablokowanie konta i zabezpieczenie pozostałych środków. Po powiadomieniu banku, koniecznie zmień hasła dostępu do swojego konta bankowego oraz numer PIN do kart debetowych i kredytowych. Niezależnie od wysokości kwoty, którą straciłeś, warto zgłosić sprawę na Policję.

Ofiary kradzieży nie muszą załamywać rąk. Nie każdy wie, że za kradzież pieniędzy z konta odpowiada właśnie bank, który jest ubezpieczony na wypadek takich zdarzeń. Zgodnie z treścią Ustawy o usługach płatniczych, instytucja finansowa powinna niezwłocznie oddać konsumentowi utracone środki, zanim jeszcze dokona oceny, czy jest to zasadne. Niestety pomimo prawnego obowiązku, zdarza się, że banki zwlekają ze zwrotem pieniędzy, a nawet odmawiają ich wypłaty.

Takie działanie jest niezgodne z prawem! Jedynym sposobem na dochodzenie swoich praw jest wówczas pozwanie instytucji finansowej. Dobra wiadomość jest taka, że sądy w większości przychylają się do roszczeń klientów i orzekają na ich korzyść

Odzyskaj swoje pieniądze!

Jeśli padłeś ofiarą kradzieży pieniędzy z konta, możesz je odzyskać. Nie możesz jednak działać na własną rękę. Zanim wytoczysz proces bankowi, skontaktuj się z kancelarią prawną. Doświadczeni eksperci od prawa finansowego pomogą Ci sporządzić wniosek oraz poprowadzą Cię przez cały proces dochodzenia swoich praw. Pamiętaj, że działając we współpracy z prawnikami, zwiększasz swoje szanse na obronę interesów i odzyskanie pieniędzy.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy