Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wstrzymane projekty i nadzieje na Sejmik! Co czeka powiat gorlicki?

Autor: Kinga Gruca

W poniedziałek, tj. 19 lutego br. w biurze Barbary Bartuś - Poseł na Sejm RP odbyła się konferencja prasowa z udziałem radnych powiatu gorlickiego. Obecni byli Beata Mikrut-Kawa, Tomasz Płatek, Mirosław Waląg oraz Robert Gryzik. Głównym tematem spotkania była dyskusja na temat zrealizowanych w powiecie gorlickim inwestycji dofinansowanych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, jednocześnie poruszono kwestię przyszłości tego obszaru.

W poniedziałkowe południe odbyła się konferencja prasowa z udziałem radnych na czele z Beatą Mikrut- Kawą, Radnym Robertem Gryzikiem- przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gorlice, Radnymi powiatowymi w tym Tomaszem Płatkiem przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu gorlickiego oraz Mirosławem Walągiem radnym powiatowym.

W trakcie konferencji główny nacisk położono na inwestycje realizowane w ramach rządowego programu Inwestycji Strategicznych. Podkreślono wyjątkowe zaangażowanie w działania podejmowane na obszarze powiatu gorlickiego oraz istotne zmiany, jakie udało się osiągnąć w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. W szczególności omówiono projekty inwestycyjne, które miały znaczący wpływ na rozwój obszaru powiatu gorlickiego.

Podczas wydarzenia jako jedna z pierwszych zabrała glos radna Beata Mikrut- Kawa, która wymieniła część zrealizowanych w powiecie inwestycji.

Pamiętamy remont krytej pływalni, wszystkie obiekty przy ulicy Sportowej to właśnie jest finansowanie z rządowego funduszu inwestycji strategicznych – mówiła radna Beata Mikrut-Kawa. Ogrodzenie zewnętrzne stadionu, wyremontowanie boiska sportowego, a także kryte lodowisko były efektem działania programów. Na przyszły rok znowu planowane są kolejne inwestycje między innymi budowa basenu odkrytego modernizacja szkół i przedszkoli- dodała radna.

Wszystkich nurtuje głównie pytanie dotyczące przyszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywy powiatu gorlickiego. Poseł Bartuś poinformowała, że rząd zrezygnował już z wielu programów finansujących inwestycje na tym obszarze, argumentując, że brakuje środków finansowych. Radni natomiast donoszą, że przed nami trudniejsze czasy, co budzi zaniepokojenie wśród mieszkańców. Sytuacja ta rysuje niepewny obraz dotyczący planów inwestycyjnych i rozwoju, co stawia przed lokalnym społeczeństwem wiele wyzwań. Nadzieję pokładają w sejmiku i nadchodzących wyborach.

-Spodziewamy się gorszych czasów, niż tych, które były przez ostatnie 8 lat – mówił radny Tomasz Płatek. Rząd 13 grudnia zapowiedział, że pieniędzy, nie ma i nie będzie. Przykładem tego są ostatnie informacje związane z projektem pod tytułem „100 obwodnic”. Słyszymy, że będzie on wstrzymany, bo nie ma na nie pieniędzy– dodaje radny.

Przed 8 laty dofinansowanie unijne skupiało się tylko na większych aglomeracjach, teraz z dumą możemy szczycić się zrealizowanymi inwestycjami- podkreślała posłanka Barbara Bartuś.

– W związku z przejęciem rządów przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku skończyły się czasy, gdy małopolska, kończyła na inwestycjach w WIeliczce, Bochni i Tarnowie. Nasz teren był bardzo zaniedbany. Zmieniliśmy tą politkyę, postawiliśmy na zrównoważony rozwój i dlatego wiele inwestycji poprzez programy inwestycji strategicznych było u nas zrealizowanych – mówiła podczas konferncji Barbara Bartuś Poseł RP.

Przejęcie rządów przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku oznaczało przełom w podejściu do rozwoju lokalnych społeczności. Zakończyły się czasy, gdy inwestycje koncentrowały się wyłącznie w większych ośrodkach, a tereny takie jak powiat gorlicki były zaniedbywane. Nowa polityka, oparta na zrównoważonym rozwoju, przyniosła konkretne rezultaty w postaci zrealizowanych inwestycji. Jednakże, w kontekście obecnych wyzwań, jakie stawia brak finansowania, konieczne jest podjęcie dalszych działań mających na celu utrzymanie tempa rozwoju i zabezpieczenie przyszłości lokalnych społeczności.

Jaka będzie przyszłość naszego regionu?

CAŁOŚĆ KONFERENCJI DOSTĘPNA TUTAJ:

Fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy