Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Miecz w dłoń! 615 rocznica Bitwy pod Grunwaldem

Autor: Justyna Śmiertka

Rycerze donoszą, że 15 lipca na terenie placu szkolnego przy ZSO w Bobowej odbędą się uroczystości związane z 615 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem. To dziejowe wydarzenie stało się inspiracją dla artystów z całego świata, a dla nas – ważną składową tożsamości narodowej. Podniosłe obchody i barwne inscenizacje pokazują, że zwycięstwo wojsk polsko-litewskich wciąż jest powodem do dumy.

Henryk Sienkiewicz pisał:

Na wzgórzu koło króla skupili się najwięksi rycerze i dysząc utrudzonymi piersiami, spoglądali na te chorągwie i na te trupy leżące u ich stóp, jak spoglądają uznojeni żeńcy na zżęte i powiązane snopy. Ciężki był dzień i straszny plon tego żniwa, ale oto nadchodził wielki, Boży, radosny wieczór. Więc niezmierne szczęście rozjaśniło twarze zwycięzców, bo rozumieli wszyscy, że to był wieczór kładący koniec nędzy i trudom nie tylko dnia tego, ale całych stuleci. A król, chociaż zdawał sobie sprawę z ogromu klęski, jednakże patrzył jakby w zdumieniu przed siebie i w końcu spytał – Zali cały Zakon tu leży? Na to podkanclerzy Mikołaj, który znał przepowiednie świętej Brygidy, rzekł: – Nadszedł czas, iż wyłamane są ich zęby i odcięta jest ich ręka prawa!

W trakcie okupacji Niemcy za odnalezienie dzieła Jana Matejki wyznaczyli ogromną nagrodę, a za ukrywanie informacji – grozili śmiercią. Koniec końców obraz „Bitwa pod Grunwaldem” przetrwał wojnę, ale uratowanie go kosztowało życie dwóch osób.

Setki lat po bitwie to wydarzenie wciąż jest żywe. Uroczystości na stałe wpisały się szczególnie w kalendarz Bobowej. Tradycyjnie obchody odbędą się pod obeliskiem upamiętniającym 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

W programie uroczystości:

  1. Powitanie zaproszonych gości.
  2. Krótka historia dotycząca rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
  3. Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniająca 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
  4. Salwa armatnia.
  5. Wzniesienie toastu rycerskiego.
  6. Wystawa związana z obeliskiem.

Obelisk upamiętnia również walkę Gryfitów Bobowskich.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Co roku pola Grunwaldu zabierają mieszkańców i turystów w podróż do przeszłości. Nie inaczej będzie tym razem. Mimo że Dni Grunwaldu 2025 już trwają, główne wydarzenie odbędzie się jutro. Mowa oczywiście o inscenizacji słynnej bitwy z 1410 roku. W rekonstrukcję zostanie zaangażowanych około 1400 osób z całej Europy. Chociaż raz warto zobaczyć to na własne oczy!

fot. archiwum Bobowa24

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy