Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zmiany w ordynacji wyborczej

Autor: Sabina Janus
Zmienił się system ordynacji wyborczej w naszej gminie. W najbliższych wyborach samorządowych w 2014 r. obowiązywać będą jednomandatowe okręgi wyborcze.

Dotychczas gminy wybierały swoich kandydatów w okręgach wielomandatowych. Oznaczało to mniej więcej tyle, że każdy pełnoprawny obywatel oddawał głos na listę partyjną a nie na konkretnego kandydata jak będzie to teraz. W trybie JOW-ów mandat w danym okręgu otrzymuje kandydat, który zebrał największą liczbę głosów.

Zgodnie z Uchwałą nr XXV/160/12 Rady Miejskiej z dnia 27 września 2012 roku Gmina Bobowa podzielona zostanie na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. Na tablicach ogłoszeń wywieszony zostanie dokładny podział naszej gminy na okręgi wyborcze, ich granice i numery wraz z liczbą radnych wybieranych w każdym okręgu.

Poniżej prezentujemy  podział na okręgi wyborcze:

 1. Sołectwo Bobowa, ulice: b-pa Łętowskiego; Długoszowskich nr 1, 2, 7; Graniczna, Grunwaldzka od nr 6 do 34, od nr 36 do 64 (parzyste); Gryfitów; Kolegiacka; Ogrodowa; Okrężna; Pocztowa; Rynek; Skarpa; Sportowa; Stawowa; św. Zofii; Węgierska; Żydowska.
 2. Sołectwo Bobowa, ulice: Armii Krajowej; Górzysta; Kręta; ks. J. Czuby; Leśna; Nadbrzeżna; Raj; Rodzinna; św. Wawrzyńca; Spacerowa; Wichrowa.
 3. Sołectwo Bobowa, ulice: 3 maja; Akacjowa; Bohaterów Bobowej; Nowa; Polna; Potok; Półanki; Sporna; św. Krzyża; Widok; Wspólna.
 4. Sołectwo Bobowa, ulice: Grochowska; Grunwaldzka od nr 35 do 65 (nieparzyste); od nr 80 do 90; Jasna; ks. Jana Kurka; Krótka; Piekarska; Rybacka; Słoneczna; Targowa; Topolowa; Wiadukt; Zielona.
 5. Sołectwo Berdechów, ulice: Pławienka; Berdechowska; Boczna; Brzozowa; Sędziszowska; Zamczysko; Słonecznikowa; Długoszowskich nr 4, 6, 8; część sołectwa Brzana od nr 182 do 190 i nr 282.
 6. Sołectwo Brzana, przysiółki: Piekło; Zagórze Wymysłów
 7. Sołectwo Brzana, przysiółki: Podlesie; Betlejem; Katanówki.
 8. Sołectwo Jankowa, przysiółki: Równie; Działki; Wilkówka do nr 128; Przedewsie do remizy OSP.
 9. Sołectwo Jankowa, przysiółki: Wieś; Zagórze; Rzeki; Wilkówka od nr 123
 10. Sołectwo Siedliska, przysiółki: Osiedle; Przygórze; Tłoki; część sołectwa położona po prawej stronie drogi gminnej Siedliska – Wieś od nr 71 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 977 i po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 977 od nr 262 do granicy z Biesną.
 11. Sołectwo Siedliska: część sołectwa położona po lewej stronie drogi gminnej Siedliska – Wieś od nr 264 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 977; przysiółki: Łonie; Kosiny; Rzeki; Zalesie; część sołectwa położona przy drodze wojewódzkiej nr 977 od granicy z Sędziszową (lewa strona do granicy z Biesną, prawa strona do szkoły).
 12. Sołectwo Sędziszowa
 13. Sołectwo Stróżna
 14. Sołectwo Wilczyska, przysiółki: Wieś; Potok; Sad; Jeżów po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 981 od centrum sołectwa
 15. Sołectwo Wilczyska, przysiółki: Moroń; Koczanka; Jeżów po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 981 od centrum sołectwa.

W każdym z przedstawionych okręgów wybrany zostanie jeden radny. Razem zostanie rozdanych 15 mandatów.

Zapewne jednomandatowe okręgi nie stanowią antidotum na choroby naszej demokracji, ale niewątpliwie ich zaletą jest głosowanie na konkretną osobę, która jest znana wyborcom i to przed swoim elektoratem będzie odpowiadać w momencie niewywiązania się ze złożonych obietnic. Mogłoby to podnieść znacząco frekwencję wyborczą. Ponadto JOW prowadzą do dwubiegunowej sceny politycznej, dzięki czemu można stworzyć stabilniejszy rząd, bez tzw. partyjniactwa.

Niestety jak wszystko taki system ordynacji ma także swoje wady. Główną z nich jest na pewno „zasada zmarnowanego głosu”. Spora część elektoratu może nie mieć swojego przedstawiciela w parlamencie, co może prowadzić do alienacji partyjnej. I jeszcze jedno… zacierają się różnice kampanii wyborczych kierowanych przez polityków do każdego z osobna a nie do konkretnej części elektoratu. Każdy polityk będzie nakłaniał do wyboru jego osoby, a więc programy wyborcze będą do siebie łudząco podobne.

System JOW jest jednak stosowany w Wielkiej Brytanii, Francji, najludniejszym kraju demokratycznym – Indiach i przede wszystkim w USA. Już za 3 lata będziemy mieli możliwość zobaczyć jak sprawdzi się także i w Polsce.

fot. Łukasz Augustyn

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy