Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Żegnamy zasłużonego duszpasterza Jankowej

Autor: Paulina Wilczyńska
Po 43 letniej posłudze jako proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej odszedł na emeryturę ks. Józef Pyrek. Na jego miejsce z zarządzenia biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża został przydzielony nowy duszpasterz ks. Piotr Pośliński.

Uroczysta Msza Św. podczas której pożegnano starego proboszcza oraz przekazano władzę w parafii nowemu odbyła się w niedzielę. Udział w niej wziął ks. Marian Jedynak – dziekan dekanatu bobowskiego, który podziękował ks. Józefowi za lata wiernej posługi jako proboszcza i nauczyciela w Jankowej. Swoją wdzięczność okazali również parafianie, którzy złożyli na ręce swojego dotychczasowego proboszcza pełne serdeczności życzenia. W kościele byli także obecni samorządowcy m.in. burmistrz Wacław Ligęza oraz radny powiatowy Adam Urbanek.

Ks. Józef Pyrek do parafii Wilczyska przybył w 1970r. jako wikariusz. Do jego obowiązków należało m.in. nauczanie religii w Jankowej. Widząc cotygodniowe poświęcenie mieszkańców tej miejscowości, w której nie było kościoła, zaproponował, by Msze Święte w każdą niedzielę odbywały się w sali katechetycznej mieszczącej się wówczas w prywatnym domu. Propozycja ta miała być dedykowana ludziom starszym i schorowanym, dla których pokonywanie kilometrów do najbliższej świątyni było bardzo uciążliwe.  Z czasem chętnych na uczestnictwo w niedzielnych nabożeństwach w Jankowej przybyło. Przy pomocy mieszkańców w roku 1973 powstała w Jankowej kaplica, w której odbywały się początkowo lekcje religii oraz msze niedzielne. W 1977r. wybudowano kościół NSPJ i Jankowa stała się samodzielną parafią.  Pomimo wielu trudności ks. Józef nie poprzestał na tym: wybudował także plebanię oraz cmentarz.

Przez wzgląd na szczególne zasługi dla parafii oraz przywiązanie do parafian czcigodny ks. Biskup wyraził zgodę na to aby ks. Pyrek pozostał w Jankowej. Jego lata duszpasterskiej posługi w tej parafii na długo pozostaną w pamięci mieszkańców i z pewnością będzie on mile widzianym gościem w tych okolicach.

Nowemu proboszczowi gratulujemy objęcia probostwa w jankowskiej parafii oraz życzymy wielu łask Bożych potrzebnych do pełnienia tej funkcji.

Artykuł na podstawie relacji dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowej Alicji Rodak.

fot: Paulina Wilczyńska

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy