Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sędziszowskie obchody Dnia Niepodległości (TV)

18.11.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
Równo tydzień temu w 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano w gminie Bobowa uroczystości upamiętniające tą jakże ważną dla naszej historii datę. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Mikołaja w Siedliskach.

Aby wspominać wydarzenia z 11 listopada 1918 roku do Siedlisk przybyli m.in. poseł na Sejm RP Barbara Bartuś i Andrzej Romanek, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, radny powiatowy Adam Urbanek i Zygmunt Fryczek, radni gminy Bobowa, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy oraz mieszkańcy.  Obecne były także poczty sztandarowe: harcerzy, szkół, wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych a także PSL.

Uroczystą mszę świętą odprawili księża: Jacek Kupiec, Józef Pyrek oraz Piotr Pośliński. Świątynia została specjalnie na ten dzień udekorowana, co dodatkowo wprowadzało wszystkich w patetyczny nastrój. Tuż po błogosławieństwie kończącym nabożeństwo odbyła się w kościele dalsza część obchodów: program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły w Sędziszowej. Wybór pieśni oraz wierszy oraz miejsce w którym je zaprezentowano w tym wypadku spowodował, że u niejednej z osób dało się zauważyć łzy wzruszenia. Stojący w prezbiterium brzozowy krzyż, obsypany wokół złotymi jesiennymi liśćmi a także ustawione na jednym z ołtarzy świece symbolizujące  barwy narodowe potęgowały nastrój. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Siedlisk. Po programie artystycznym wszyscy zebrani udali się uroczystym orszaku na miejscowy cmentarz by zmówić modlitwę w intencji wszystkich poległych za wolność Polski, natomiast delegacje władz złożyły wiązanki pod grobem bohaterów poległych za ojczyznę.

– Co roku święto odzyskania niepodległości w naszej gminie obchodzone jest w innym kościele, w innym sołectwie – komentuje Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Chcemy w ten sposób zaangażować większą grupę osób, szczególnie osób młodych i dzieci żeby utrwalać w nich patriotyzm, żeby dzieci uczyły się historii. Myślę, że przebieg dzisiejszej uroczystości w kościele w Siedliskach był wyjątkowy, bardzo bogata oprawa, a już dzieci i młodzież to zrobiły chyba na wszystkich niesamowite wrażenie. Przepiękny występ, wręcz przejmujący – zauważyłem, że niektórym się łza w oku kręciła – więc to wszystko będzie owocowało tym, że młodzi będą mieli większą wiedzę na temat naszych ojców, dziadów, pradziadów. Może to skutkować tym, że pamięć o nich nigdy nie zaginie. Staramy się aby podczas obchodów złożyć wiązankę kwiatów na grobach naszych bohaterów. Wiele osób z Siedlisk straciło życie w walce o niepodległość naszego kraju. Myślę, że to wszystko wyszło pięknie i możemy być z tego tytułu bardzo zadowoleni.

– Zawsze ten dzień przeżywam jako patriota, jako Polak – mówi Stanisław Siedlarz przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej.  Przeżywam go jeszcze bardziej jako radny, przewodniczący Rady Miejskiej bowiem każdego roku uroczysta sesja jaka jest jednym z punktów obchodów Dnia Niepodległości jest organizowana w innej miejscowości aby w ten sposób podkreślić, że każde sołectwo jest ważne. Jest to także przeżycie też dla mieszkańców, możliwość wykazania się miejscowej szkoły, pocztów sztandarowych. Praktykujemy to już od czterech kadencji i jak widać bardzo dobrze się to przyjęło. Był to dla mnie zaszczyt, że mogłem tą sesję poprowadzić.

Zauważając pewną regułę, że po obchodach Dnia Niepodległości powstaje w danej miejscowości wielofunkcyjny Dom Ludowy, zapytaliśmy burmistrza Bobowej czy i tak będzie w przypadku Sędziszowej?

– No nie chciałbym przesądzać niczego, bo nigdy nie rzucam słów na wiatr, staram się twardo stąpać po ziemi i raczej mówić o rzeczach realnych – odpowiedział burmistrz Wacław Ligęza. Nie wykluczone, że tak się stanie. Jest przecież gotowy projekt na nowy dom kultury wraz z remizą strażacką, a chciałem podkreślić tutaj tą niezwykłą aktywność właśnie tego środowiska w Sędziszowej. Chociaż jest to najmniejsze sołectwo, to mieszkańcy tutaj są bardzo aktywni, mają bardzo prężnego sołtysa, który jest równocześnie radnym, wiele mu mogą zawdzięczać. To wszystko może skutkować tym, że kolejna ważna inwestycja w dziedzinie kultury będzie zrealizowana właśnie w Sędziszowej. Czy się to stanie za rok, za dwa, czy za trzy no to jeszcze trudno jest powiedzieć, ale na pewno takie starania i działania będą, żeby w przyszłej kadencji nasz samorząd mógł zrealizować tę inwestycję dla tego środowiska.

Po zakończeniu części programu, która odbywała się na cmentarzu przy kościele pw. Św. Mikołaja wszyscy udali się do szkoły w Sędziszowej gdzie przygotowano poczestunek. Była to także okazja do wręczenia przez burmistrza nagród dla najlepiej pracujących nauczycieli.

Należą się słowa uznania dla wszystkich, którzy pomagali w organizacji tegorocznych gminnych obchodów odzyskania niepodległości.

fot. Mateusz Książkiewicz

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)