Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Strażacy z wodą za pan brat czyli szkolenie na Klimkówce (TV)

29.06.2015 Autor: Mateusz Książkiewicz
Kilkudziesięciu strażaków z terenu powiatu gorlickiego w tym dziewięciu z gminy Bobowa wzięło udział w organizowanym przez PSP w Gorlicach szkoleniu dotyczącym działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa wodnego. Ćwiczenia praktyczne odbywały się na zbiorniku wodnym "Klimkówka".

Strażacy doskonalą swoje umiejętności od soboty do poniedziałku (27-29 czerwca br.). Pierwsza część odbywała się w budynku Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach, druga na zbiorniku wodnym, trzecią ostatnią będzie egzamin. Podobne szkolenia organizowane były już rok temu. Ważną rzeczą jest by druhowie ochotnicy znali zasady ratownictwa wodnego. Niestety co jakiś czas w gminie Bobowa dochodzi do zdarzeń na rzece Białej lub po obfitych opadach deszczu występują podtopienia i powodzie.

– Ćwiczenia organizowane są w ramach szkolenia strażaków ratowników OSP z zakresu działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach – mówi st. kpt. Piotr Migacz z wydziału ds. operacyjno-szkoleniowych KP PSP w Gorlicach. – Ich celem jest przeszkolenie strażaków w sytuacji wystąpienia powodzi i zagrożeń związanych w wodą, ewentualnie ratowanie ludzi i mienia w sytuacji zagrożenia powodziowego czy przy akwenach wodnych. Szkolenie w tym roku organizujemy po raz pierwszy ale w poprzednich latach również się odbywały. Kursy cieszą się dużym powodzeniem a ratownicy z chęcią w nich uczestniczą. Umiejętności, które nabędą w ramach kursu są przydatne w dalszych działaniach ratowniczych. W ramach kursu bierze udział 43 osoby a są to druhowie z OSP: Szymbark, Biecz, Małastów, Klęczany, Ropa, Rożnowice, Brunary, Wapienne, Brzana, Stróżna, Jankowa, Staszkówka oraz Wilczyska. Są jednostki z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jak i spoza systemu. W poniedziałek druhowie przejdą egzamin kończący cykl szkolenia, dzięki któremu otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu. Wczoraj odbyły się ćwiczenia teoretyczne i praktyczne w KPP SP w Gorlicach. Tam zakres materiału obejmował działania powodziowe, zachowanie się na akwenach wodnych i ewakuacja ludzi, dobytku, mienia i zwierząt oraz układanie wałów przeciwpowodziowych. Dziś ćwiczenia były podzielone na cztery zagadnienia: pierwszym było rzucanie rzutek do osoby tonącej, celem dalszego ewakuowania osoby z wody. Kolejny punktem było omówienie sań lodowych i ich działanie podczas manewrów na wodzie i lodzie. Następny etap to robienie poręczówki, czyli tzw. przeprawa z jednej strony brzegu na drugą przy użyciu łodzi lub ewentualnie przy pierwszym dojściu. Czwartym, ostatnim elementem było wiosłowanie łódką, wejście na nią, wydobycie osoby poszkodowanej z wody na nosze a następnie transport na brzeg.

Strażacy ochotnicy byli z 8 gmin powiatu gorlickiego.

fot. Paulina Wilczyńska

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)