Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Strażacy z wodą za pan brat czyli szkolenie na Klimkówce (TV)

29.06.2015 Autor: Mateusz Książkiewicz
Kilkudziesięciu strażaków z terenu powiatu gorlickiego w tym dziewięciu z gminy Bobowa wzięło udział w organizowanym przez PSP w Gorlicach szkoleniu dotyczącym działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa wodnego. Ćwiczenia praktyczne odbywały się na zbiorniku wodnym "Klimkówka".

Strażacy doskonalą swoje umiejętności od soboty do poniedziałku (27-29 czerwca br.). Pierwsza część odbywała się w budynku Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach, druga na zbiorniku wodnym, trzecią ostatnią będzie egzamin. Podobne szkolenia organizowane były już rok temu. Ważną rzeczą jest by druhowie ochotnicy znali zasady ratownictwa wodnego. Niestety co jakiś czas w gminie Bobowa dochodzi do zdarzeń na rzece Białej lub po obfitych opadach deszczu występują podtopienia i powodzie.

– Ćwiczenia organizowane są w ramach szkolenia strażaków ratowników OSP z zakresu działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach – mówi st. kpt. Piotr Migacz z wydziału ds. operacyjno-szkoleniowych KP PSP w Gorlicach. – Ich celem jest przeszkolenie strażaków w sytuacji wystąpienia powodzi i zagrożeń związanych w wodą, ewentualnie ratowanie ludzi i mienia w sytuacji zagrożenia powodziowego czy przy akwenach wodnych. Szkolenie w tym roku organizujemy po raz pierwszy ale w poprzednich latach również się odbywały. Kursy cieszą się dużym powodzeniem a ratownicy z chęcią w nich uczestniczą. Umiejętności, które nabędą w ramach kursu są przydatne w dalszych działaniach ratowniczych. W ramach kursu bierze udział 43 osoby a są to druhowie z OSP: Szymbark, Biecz, Małastów, Klęczany, Ropa, Rożnowice, Brunary, Wapienne, Brzana, Stróżna, Jankowa, Staszkówka oraz Wilczyska. Są jednostki z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jak i spoza systemu. W poniedziałek druhowie przejdą egzamin kończący cykl szkolenia, dzięki któremu otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu. Wczoraj odbyły się ćwiczenia teoretyczne i praktyczne w KPP SP w Gorlicach. Tam zakres materiału obejmował działania powodziowe, zachowanie się na akwenach wodnych i ewakuacja ludzi, dobytku, mienia i zwierząt oraz układanie wałów przeciwpowodziowych. Dziś ćwiczenia były podzielone na cztery zagadnienia: pierwszym było rzucanie rzutek do osoby tonącej, celem dalszego ewakuowania osoby z wody. Kolejny punktem było omówienie sań lodowych i ich działanie podczas manewrów na wodzie i lodzie. Następny etap to robienie poręczówki, czyli tzw. przeprawa z jednej strony brzegu na drugą przy użyciu łodzi lub ewentualnie przy pierwszym dojściu. Czwartym, ostatnim elementem było wiosłowanie łódką, wejście na nią, wydobycie osoby poszkodowanej z wody na nosze a następnie transport na brzeg.

Strażacy ochotnicy byli z 8 gmin powiatu gorlickiego.

fot. Paulina Wilczyńska

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)