Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ciągle przybywa (TV)

19.11.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Od wielu lat w Gminie Bobowa można zaobserwować bardzo dynamiczny trend inwestycji związanych z gospodarko wodno-ściekową. Rozszerzająca się sieć wodociągów i kanalizacji przekłada się bezpośrednio na standard życia mieszkańców.

Realizowany przez bobowski samorząd plan obejmuje skanalizowanie wszystkich centrów miejscowości. Co roku powstają kolejne kilometry sieci, jednak ten rok wydaje się być wyjątkowy – na ukończeniu jest około 20km odcinek w miejscowości Siedliska i Sędziszowa. To właśnie w tych miejscach mieszkańcy zgłaszali największe potrzeby związane z wodą oraz ściekami. Dzięki pozyskanym przez gminę środkom zewnętrznym oraz dobrej koniunkturze na rynku budowlanym (1km sieci kosztuje znacznie mniej niż rok temu) pozwalają na równoczesne prowadzenie prac związanych z kanalizacją i wodociągiem.

Już jakiś czas temu gmina Bobowa wykonała magistralę ściekową pozwalającą na przepompowywanie wody od Bobowej w kierunku prawie każdej miejscowości. O kolejności prac decydują potrzeby oraz wnioski mieszkańców. Na chwilę obecną skanalizowaną jest cała Bobowa, centrum Brzanej, Jankowa równie, część Wilczysk (Jeżów, część Koczanki Wilczyskiej oraz Bobowskiej), Siedlisk oraz centrum Sędziszowej. W planach jest wykonanie kolejnych odcinków do Stróżnej oraz Wilczysk (Koczanki) a stają się one tym bardziej realne, że uzyskano już pozwolenia na ich budowę. Jak zapewnia burmistrz Bobowej Wacław Ligęza w ciągu dwóch lat sieć wodno-kanalizacyjna dotrze do wszystkich wsi a tym samym cała instalacja miałaby długość ponad 80 kilometrów kanalizacji i kilkadziesiąt kilometrów wodociągu, która jest krótsze ze względu na to, że nie każde domostwo chce korzystać z miejskiej sieci.

Gmina Bobowa nie szczędzi pieniędzy na inwestycje związane z kolejnymi odcinkami sieci. Tylko w tym roku wydano blisko 4 milionów złotych, zaś w 2016 ma zamiar przeznaczyć 3 mln złotych. Mimo tego, że gmina Bobowa nie ma możliwości ubiegania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego fundusze udaje się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest to co prawda pożyczka, jednak po spłacie połowy jest umarzalna w 45%. Przy dodatkowej możliwości odzyskania stawki VAT, daje relatywne dofinansowanie na poziomie ok. 67 %.

– Cieszy mnie wzrastająca świadomość społeczeństwa, mieszkańcy sami domagają się rozbudowy sieci kanalizacyjnej – mówi z satysfakcją burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.

Dłuższy fragment naszej rozmowy z włodarzem gminy Bobowa obejrzycie w poniższym materiale filmowym, na którym dodatkowo można zobaczyć jak przebiegają kolejne etapy prac.

fot. archiwum

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)