Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Bobowej (TV)

18.05.2016 Autor: Duda Justyna
Drewniany Krzyż oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od 14 kwietnia 2014 roku pielgrzymują po polskich parafiach, by przygotować wiernych na odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. 5 maja br. symbole te zawitały do bobowskiej parafii pw. Wszystkich Świętych.

Peregrynacja w diecezji tarnowskiej trwała stosunkowo krótko, bo zaledwie 13 dni. Aby zorganizować sprawny przejazd podzielono ten obszar na 11 okręgów, w tym Ciężkowicki do którego dołączona jest Bobowa. Całość tej krótkiej lecz wyjątkowej w znaczeniu uroczystości rozpoczęła Msza Święta o godzinie 15:00. Symbole ŚDM pojawiły się w Bobowej punktualnie o godzinie 16:10 i spędziły z bobowską młodzieżą ponad godzinę.

Historia znaków ŚDM nie była bezpośrednio związana z ideą Dni Młodzieży. Sam Krzyż został wykonany w 1983 roku z okazji Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Przez rok przebywał w bazylice św. Piotra, a na prośbę przybyłych tam młodych ludzi został przekazany do Centrum San Lorenzo. Stamtąd zaś wyruszał na kolejne pielgrzymki po całym świecie.

Papież przekazał Krzyż młodzieży, aby szła na cały świat i aby mówiła o Chrystusie, który oddał za nas życie i jest naszym jedynym odkupicielem. – mówi ks. Tomasz Gołąbek, opiekun KSM Bobowa. Krzyż jest bez krucyfiksu, rozumiemy to w ten sposób, że Chrystus zmartwychwstał. A więc nie jest tylko cierpiący, umęczony i martwy, ale przede wszystkim jest Bogiem żyjącym.

Ikona natomiast ma o wiele starszą tradycję, sięga bowiem VI wieku n.e. Przydomek „Wybawicielki Ludu Włoskiego” wiąże się z epidemią dżumy, która w cudowny sposób została zatrzymana za przyczyną Matki Bożej. Do rangi honorowej kolejnego symbolu ŚDM wyniósł ją papież św. Jan Paweł II w 2000 roku, który zachęcał młodych, by przez Maryję zbliżali się do Jezusa. Od tamtej pory symbole wędrują razem.

fot. Aneta Bogusz

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)