Jak ważna jest gwara czyli Dni Dziedzictwa Kulturowego w Bobowej (TV)
W piątek (24 listopada br.) w sali widowiskowej Koronka przy bobowskim rynku odbyło się spotkanie w ramach Dnia Dziedzictwa Kulturowego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Bobowej oraz Małopolski Ośrodek Szkoleniowy „Akcent”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, władz miasta, przedstawicieli firm i instytucji a także nauczycieli z różnych szkół.
Wydarzenie rozpoczęła o godzinie 13 inscenizacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej pod nazwą “W czwartkowe popołudnie”. Tekst wykorzystany przez młodzież został zweryfikowany przez prof. Barbarę Grabkę, dzięki czemu zebrani w bobowskiej sali Koronka mogli poczuć klimat XVIII wiecznej wsi i rozmów się tam odbywających.
– Celem tego nietypowego spotkania z kulturą było przede wszystkim uwrażliwienie i zapoznanie młodzieży oraz zaproszonych gości z tym jak ważna w kulturze jest gwara – tłumaczy Adam Urbanek, dyrektor SP w Bobowej, pomysłodawca wydarzenia. – Z tej okazji zaprosiliśmy do Bobowej dwóch wybitnych naukowców w tej dziedzinie z Polskiej Akademii Nauk a była to pani prof. dr hab. Barbara Grabka oraz pani prof. dr hab. Renata Kucharzyk, które pochodzą z naszego miasta. Obie Panie w sposób komplementarny mówiły o znaczeniu gwary w dziedzictwie kulturowym.
Po każdym z wykładów zebrani w sali mogli zadawać pytania, dzięki czemu powstała bardzo ciekawa i edukacyjna dyskusja. Przybyli do bobowskiej Koronki w piątkowe popołudnie obejrzeli również fragment filmu “Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym to udział wziął zespół Koronka z Bobowej. Jak podkreślał Adam Urbanek, dyrektor szkoły w Bobowej jest to bardzo ważny fakt dla nas Bobowian.
Gratulacje i słowa uznania dla organizatorów tego niecodziennego wydarzenia przesłał senator Stanisław Kogut, odczytał je jego przedstawiciel obecny na sali. Całe spotkanie uświetnił występ szkolnego zespołu z wiązanką piosenek ludowych. Na samym końcu wszyscy goście oraz wykonawcy mieli okazję degustować jadło chłopskie, czyli to co pojawiało się na stołach w dawnych polskich wsiach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz materiału filmowego.
fot. Jacek Kieroński