Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dożynki Gminne w Brzanie (aktualizacja)

Autor: Paulina Wilczyńska
Dożynki Gminne to ważne dla rolników święto. Jest to bowiem okazja do uczczenia zakończonych żniw i złożenia dziękczynienia Matce Bożej Zielnej za zebrane plony. Tym razem obchody podziękowania za pomyślne żniwa zorganizowano we wsi Brzana.

Tegoroczne dożynki odbyły się 15 sierpnia, na placu przy Zespole Szkół w Brzanej. Święto Plonów rozpoczęto o godz.13:30 przemarszem  korowodu spod remizy OSP Bobowa. Jako dziękczynienie za plony ziemi została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji rolników i wszystkich ludzi związanych z rolnictwem w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej. Tradycją jest prezentacja wieńców dożynkowych wystawionych przez wszystkie sołectwa oraz konkurs na najpiękniejsze z nich. W tym roku nagrody przyznano w trzech kategoriach:
– wieniec tradycyjny
1 miejsce Jankowa oraz Sędziszowa
2 miejsce Bobowa z Berdechowem oraz Wilczyska
– winiec współczesny
1 miejsce Siedliska oraz Brzana
– wieniec o tematyce religijnej
1 miejsce Stróżna

– Święto plonów to piękna uroczystość, tym bardziej że dopisała nam dzisiaj piękna pogoda a żniwa były dobre – komentuje Stanisław Siedlarz, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej, jeden  największych rolników w gminie. Jesteśmy zadowoleni, że możemy akurat świętować dzisiaj w Brzanie. Mamy okazję złożyć podziękowania Panu Bogu za udane zbiory oraz wszystkim rolnikom za ten trud, który wkładają uprawiając ziemię. Sam jestem rolnikiem i gdyby mi jeszcze raz przyszło startować w życie to też bym był rolnikiem bo kocham ziemię i te tereny. Byt się poprawia tylko jest jedna wada, ze wartość produktów rolniczych jest niska i pomimo, że produkujemy dobrą zdrową żywność, nie docenia się tego w Polsce.

Organizatorzy dożynek nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach gminy dla których przygotowano zjeżdżalnię oraz dmuchane balony. Po prezentacji wieńców przyszedł czas na oczekiwany koncert zespołu „Garage Rock”. Wieczorną zabawę ludową pod gwiazdami prowadził zespół “MAX”.

– Jako dyrektor szkoły i gospodarz tego obiektu jest mi miło, że możemy gościć wszystkie korowody dożynkowe z całej gminy. Myślę, że bardzo dobre jest pielęgnowanie tradycji regionalnej, która docenia pracę rolników. Uważam, że jest to świetna okazja do zaprezentowania się poszczególnych sołectw z tym co mają najlepsze, czyli efekty swojej pracy a jednocześnie pokazanie się w szerszym forum dla społeczności całej gminy. Impreza wydaję mi się że jest jak najbardziej udana. Pogoda dopisuje, frekwencja również. Myślę, że społeczeństwo powinno być zadowolone z dzisiejszego naszego spotkania – mówił Andrzej Skórski dyrektor szkoły w Brzanie.

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy