Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak firma doradztwa personalnego wspomaga rozwój umiejętności pracownika?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Mimo że potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie piramidy Maslowa, jest ważna dla każdego człowieka, który ma zaspokojone podstawowe potrzeby, tj. fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności i uznania.

Ze względu na to, że praca jest istotną częścią naszego życia, oczekujemy, że chęć doskonalenia zostanie uwzględniona także na niwie zawodowej. Warto pamiętać, że dbanie o rozwój umiejętności zatrudnionych to kluczowa kwestia zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Jakie korzyści może przynieść jednej i drugiej stronie?

W jaki sposób dbanie o rozwój pracowników przekłada się na sukces firmy?

Coraz więcej osób przy przeglądaniu ogłoszeń o pracę zwraca uwagę na możliwości rozwoju zawodowego w ramach danej organizacji. To światowy trend związany m.in. z dynamicznym rozwojem nowych technologii i tempem życia.

Jak wynika z raportu „Rekrutacja 2021”, przeprowadzonego przez firmę doradztwa personalnego HRK, aż 48% respondentów na pytanie, co może dać przewagę pracodawcy, wskazało na ciekawą i rozwijającą pracę. 38% odpowiedziało, że ważne są dla nich jasne kryteria awansu, 23% – ustalona ścieżka kariery, a 8% wskazało na możliwość udziału w konferencjach. Przytoczone dane wyraźnie wskazują, jak ważna dla pracowników, nie tylko z pokolenia Z (choć dla nich szczególnie), jest możliwość rozwoju zawodowego.

Dlatego pracodawcy, którzy chcą rekrutować największe talenty i zbudować przewagę konkurencyjną, powinni zwrócić uwagę na ten aspekt w trakcie tworzenia kultury organizacyjnej firmy i projektowania ogłoszenia o pracę. Dbanie o rozwój zatrudnionych wymaga czasu i zaangażowania. Kluczowe jest dopasowanie celów biznesowych firmy do oczekiwań zatrudnionych.

W jaki sposób firma doradztwa personalnego wspiera rozwój umiejętności zatrudnionych?

Specjaliści z firmy doradztwa personalnego wspierają kadrę zarządzającą w dbaniu o rozwój zatrudnionych, m.in. poprzez:

Okresowe oceny pracowników

Profesjonalne firmy doradztwa personalnego korzystają z nowoczesnych narzędzi oceny, takich jak metoda 360 stopni. To narzędzie, które pozwala spojrzeć na pracowników z szerszej perspektywy – nie tylko oczami pracodawcy, ale także bezpośredniego przełożonego, współpracowników, podwładnych, a także klientów czy kontrahentów. Istotnym elementem w tym modelu jest także opinia samego pracownika, który ma prawo ocenić swoją pracę. Regularny feedback pozwala jeszcze lepiej projektować ścieżki kariery zawodowej i sprawdzić efektywność innych metod rozwojowych, np. szkoleń.

Szkolenia i business coaching

To najczęściej stosowane metody rozwoju pracowników. Pracodawca, w porozumieniu z pracownikami oraz firmą doradztwa personalnego, dobiera pakiet szkoleniowy do aktualnych potrzeb biznesowych firmy oraz osób w niej zatrudnionych. Dzięki uczestnictwu w tego typu spotkaniach pracownicy rozwijają swoje kompetencje miękkie (np. w obszarze przywództwa, tworzenia skutecznych komunikatów czy budowania relacji). Wiedzą, w jaki sposób wykorzystać swój potencjał, co sprawia, że podejmują lepsze decyzje biznesowe i szybciej osiągają założone cele, z korzyścią dla siebie i organizacji, której są częścią.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/ocena-360-stopni

fot. freepik

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy