Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

V Pogórzańskie Atrakcje Naukowe – lotnictwo i przestworza (TV)

19.09.2014 Autor: Duda Justyna
Po raz kolejny moc wrażeń zapewnił nam dwudniowy piknik edukacyjny organizowany w Łużnej. Podczas tegorocznej edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych mogliśmy doświadczyć nie tylko świetnej zabawy ale również wiele się nauczyć a wszystko w temacie lotnictwa i powietrza.

W tym roku główną rolę w piątej, jubileuszowej edycji PAN odgrywały „Atrakcje w przestworzach”. Impreza naukowa odbywająca się cyklicznie w Łużnej cieszy się nie tylko coraz większą popularnością, ale i prestiżem. Honorowy Patronat nad piknikiem objęli rektorzy: Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pil. dr hab. Jan RAJCHEL, Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Michał Śliwa oraz Akademii Górniczo Hutniczej prof. Tadeusz Słomka.

W sobotę mogliśmy uczestniczyć w Aero Pikniku – niesamowitym interaktywnym pokazie lotniczym przygotowanym przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Mościcki Klub Balonowy. Sam wieczór uświetniały natomiast trzy zespoły muzyczne: The Billy Goats, Pajujo oraz Kordian.

Drugi dzień pikniku naukowego był prawdziwą ucztą dla umysłu ścisłego jak i dla ducha humanistycznego. Od godzin przedpołudniowych do 18:00 uczestnicy PAN mieli okazję wziąć udział w Panelu Edukacyjno Naukowym, gdzie nie tylko odbywały się prelekcje i wykłady, ale również każdy mógł samodzielnie przekonać się, że nauki ścisłe potrafią intrygować. Symulator F 16 oraz skafandry przeciwprzeciążeniowe na swoim stanowisku zaprezentowali studenci i pracownicy naukowi Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych z Dęblina. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przeprowadziło warsztaty dla dzieci, w których w przystępny sposób przedstawiło podstawowe zagadnienia z fizyki. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w swoich laboratoriach pokazał uczestnikom V PAN niezwykły świat fotochemii. Z kolei Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął się m.in. telekinezą, falami radiowymi oraz bronią laserową z Gwiezdnych Wojen. Pośród stanowisk naukowych można było znaleźć również te do samodzielnego eksperymentowania a dla amatorów drapieżnej przyrody zorganizowano pokazy sokolnicze, na których śmiałkowie mogli sami wysłać jastrzębia na polowanie.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy o godzinie 15:00 na scenie pojawił się Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej w występie folklorystycznym „Wesele Pogórzańskie”. O wieczór pełen muzycznych uniesień zadbała Królewska Orkiestra Symfoniczna z Wilanowa. Już po raz kolejny nasi serdeczni goście wyróżnili w sposób szczególny tutejszą młodzież kształcącą się w Szkole Muzycznej w Szalowej, ponieważ zaprosili ich do wspólnego grania.

– Siła do organizacji tego typu imprezy bierze się stąd, że robię to dla najmłodszych – mówi Marian Skowron organizator PAN, na co dzień dyrektor ZEAS w Łużnej. To co powiedział Konfucjusz: Jeśli nasze plany sięgają roku, zasiejemy ziarno, jak lat 10 mamy posadzić drzewo ale jeżeli lat 100 zajmujemy się nauczaniem ludzi w związku z tym pomysł na organizacje tej imprezy. Nasza młodzież nie zawsze może pojechać na podobne pikniki organizowane w dużych miastach, stąd też robimy już piątą edycję Pogórzańskich Atrakcji Naukowych. Z wydarzenia tego zadowoleni są sami studenci oraz ich przełożeni, obecnie dochodzi do takiej sytuacji że w tej chwili dzwonią do mnie i pytają, czy mogą otworzyć swoje stoisko właśnie na pikniku edukacyjnym w Łużnej. W tym roku mieliśmy debiut na PAN Wyższej Szkoły Sił Powietrznych z Dęblina, panowie po obejrzeniu naszej imprezy już dzisiaj zapowiedzieli swoją obecność podczas następnej edycji pikniku. Dostawałem przed wydarzeniem tym pytania czy będzie można polatać samolotem, takiej możliwości nie było ale można było ten samolot złożyć, można go było zobaczyć w akrobacji, mieliśmy dwa szybowce, bardzo ciekawy był także pokaz repliki balonu jaki był po raz pierwszy wzniesiony w powietrze. Fizycy i chemicy zawsze prezentują tutaj mocne uderzenie, podczas jubileuszowej edycji PAN dodatkową ich atrakcją był wyhodowany przez nich koral oraz prezentacja zwierzątek które świecą. Podczas PAN obecne były: Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Politechnika Warszawska Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych z Dęblina, gościliśmy także szkoły średnie z naszego powiatu, muzeum UJ, muzeum inżynierii miejskiej, dodatkowo grupa modelarzy lotniczych z Rzeszowa, grupa Sarmata czyli ptaki, Mościcki Klub Balonowy. Wśród grup pojawiły się takie, które prowadziły działania profilaktyczne. Wśród nich profilaktykę raka piersi, raka szyjki macicy oraz badanie słuchu. Sztandarową akcją była natomiast rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrowaliśmy osiem osób, co jest nie lada sukcesem. W koncercie finałowym udział wzięła Królewska Orkiestra Symfoniczna z Warszawy. Co roku atrakcje związane są z hasłem przewodnim, tegorocznym sloganem były atrakcje w przestworzach, na rok następny zastanawiamy się nad Leonardo da Vinci i Galileusz. Narodziło się to z tego, że gościliśmy zaprzyjaźnioną gminę włoską a za rok planujemy zaprosić studentów oraz wykładowców z Uniwersytetu w Pizie, gdzie matematykiem był Galileusz. Wspólnie udowodnimy, że „jednak się kręci” – kończy z satysfakcją organizator.

Zabawy z nauką zakończyły się tradycyjnie wspólną zabawą pod gołym niebem. Do tańca przygrywał zespół Olimp.

Poniżej cały materiał fotograficzny, natomiast już niebawem zapraszamy na wydanie Dużego Kadru na którym znajdą się najlepsze zdjęcia z koncertu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa.

fot. Łukasz Augustyn/ Michał Niemaszyk


fot. Łukasz Augustyn, Michał Niemaszyk

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)