Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zgubiłeś Dowód Osobisty lub Paszport? – Zastrzeż dokumenty !

Autor: Łukasz Augustyn
Zostałeś okradziony? Zgubiłeś portfel z dokumentami? Zadbaj o swoje pieniądze, czas i nerwy. Nie daj złodziejowi zaciągnąć kredytu na Twój dowód osobisty lub paszport.

Od wielu lat prowadzone są kampanie profilaktyczne o zastrzeganiu swoich dokumentów tożsamości po kradzieży, ale nadal wiele osób ignoruje ten fakt, w następstwie czego po pewnym okresie czasu przychodzą do niech nakazy spłaty rat zaciągniętego kredytu.

Jakiś czas temu, po rewolucji bankowej wiele banków wprowadziło możliwość wzięcia pożyczki na przysłowiowy dowód przy minimum formalności. Wielu oszustów działa na tej zasadzie podszywając się pod posiadacza dowodu lub oznajmiając koneksje rodzinne z tą osobą i zaciąga dług bez większych problemów.

Jak się przed tym ustrzec?

Jeśli zgubisz swój paszport, dowód osobisty czy inny dokument, nie ryzykuj i nie zwlekaj, ale jak najszybciej podejmij stosowne kroki. Jakie? Przede wszystkim zawiadom urząd gminy i wyrób kolejny dokument, a jeśli doszło do kradzieży, poinformuj o zdarzeniu policję. Ale to zdecydowanie za mało – postaraj się o umieszczenie informacji o utracie dokumentu w bazie systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Jak to zrobić?

Należy powiadomić oddział banku, w którym posiada się rachunek osobisty. Jest również pewna grupa banków, która przyjmie zgłoszenie od każdego, także od osoby, która nie posiada rachunku w tej instytucji oraz tej w ogóle niekorzystającej z usług żadnego banku. W placówce składa się wniosek o zastrzeżenie dokumentu, a bank wpisuje zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Pamiętaj, że zastrzeżenie dokumentu w banku jest bardzo istotne także wtedy, gdy nigdy z usług finansowych nie korzystałeś. Jeśli żaden bank nie ma o Tobie informacji w swojej bazie, znacznie trudniej zidentyfikować klienta i wykryć wyłudzenie.

Jak po zgubieniu czy kradzieży dokumentu tożsamości ma postąpić osoba, która nigdy nie miała styczności z usługami bankowymi? Musi wówczas odebrać z Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, i dopiero wtedy udać się do dowolnego banku z listy banków przyjmujących zastrzeżenia od każdego. Dlaczego potrzebne jest to zaświadczenie z Urzędu Gminy? To proste – bank musi być pewien, że dokument ten faktycznie należał do osoby dokonującej zastrzeżenia.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest ogólnopolską bazą, zatem każdy bank ma do niej dostęp. Jeśli Twój zgubiony czy skradziony dokument znajdzie się w nim, nikt nie będzie mógł m.in. zaciągnąć kredytu podszywając się pod Ciebie. Pamiętaj, że to dowód osobisty i paszport są podstawowymi dokumentami przy zaciąganiu kredytu w banku. Oczywiście, z bazy systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE korzystają nie tylko banki, ale też firmy telekomunikacyjne, sklepy oferujące zakupy na raty itp.

Osobom, które nie wierzą w zagrożenie, warto przytoczyć kilka statystyk z raportu infoDOK za I kwartał 2012 roku, z Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Tylko w tym badanym okresie 3 miesięcy udaremniono 1 422 próby wyłudzenia kredytów z użyciem cudzej tożsamości, na łączną wnioskowaną kwotę w wysokości ponad 85,5 mln zł. Rekordziści próbowali zdobyć w ten sposób niebagatelne 2 mln zł.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy